Første fund af forårets sommerfugle 2024 og 2023
fra månederne januar - april

Bemærk at listen opdateres automatisk 1 gang i døgnet ved midnat.

Gå til andre sommerfugle

Dagsommerfugle
Pyrgus malvae (spættet bredpande)29/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Anthocharis cardamines (aurora)8/4-2023
Nakskov, LFM
13/4-2024
Horsebjerg, SZ
Pieris brassicae (stor kålsommerfugl)20/4-2023
Pårup, Rydsådalen, F
6/4-2024
Snøde, Langeland, F
Pieris rapae (lille kålsommerfugl)29/4-2023
Nyord kirkegård, LFM
6/4-2024
Radiomarken, Bagsværd, NEZ
Pieris napi (grønåret kålsommerfugl)15/4-2023
Nakskov, LFM
6/4-2024
Hornslet, EJ
Gonepteryx rhamni (citronsommerfugl)2/3-2023
Flyvestation Værløse, NEZ
17/2-2024
Tarup v/ TarupCenter, F
Lycaena phlaeas (lille ildfugl)21/4-2023
Kværkeby, Øager Bro, NEZ
8/4-2024
Hjørring Bjerge, NEJ
Callophrys rubi (grøn busksommerfugl)21/4-2023
Hals Mose, NEJ
17/4-2024
Hammer Bakker, NEJ
Celastrina argiolus (skovblåfugl)19/4-2023
Gjern, EJ
12/4-2024
Skævinge, NEZ
Issoria lathonia (storplettet perlemorsommerfugl)21/4-2023
Blåvand Fuglestation, WJ
28/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Vanessa atalanta (admiral)13/2-2023
Åremyr, B
1/2-2024
Utterslev Mose, NEZ
Aglais io (dagpåfugleøje)26/2-2023
Skaverup, Vordingborg, SZ
23/2-2024
Hundige, NEZ
Aglais urticae (nældens takvinge)10/1-2023
Ørkenvej-Anholt, EJ
17/2-2024
Odense, Søhus, F
Polygonia c-album (det hvide c)28/2-2023
Vestskoven, NEZ
24/2-2024
Frederikssund, Bløden, NEZ
Araschnia levana (nældesommerfugl)19/4-2023
Smuldmosen, Ravnsholte Skov, NEZ
29/4-2024
Øager, NEZ
Nymphalis antiopa (sørgekåbe)1/4-2023
Nakke Skov, NWZ
24/2-2024
Bøtø, LFM
Nymphalis polychloros (kirsebærtakvinge)20/4-2023
Kongelunden, NEZ
7/4-2024
Svaneke, B
Nymphalis xanthomelas (Østlig takvinge)17/4-2023
Lille Vildmose, Paraplymosen, NEJ
26/1-2024
Skovbro, B
Pararge aegeria (skovrandøje)2/4-2023
Egtved, WJ
8/4-2024
Odense, F
Andre sommerfugle
Eriocrania chrysolepidella  9/4-2023
Ryde Skov, LFM
Eriocrania unimaculella  12/4-2023
Bøtø Pl, LFM
Eriocrania cicatricella  8/4-2023
Nakskov, LFM
 30/3-2024
Tisvilde Hegn, Bølleljungen, NEZ
Eriocrania sangii  9/4-2023
Ryde Skov, LFM
Eriocrania semipurpurella  22/4-2023
Tarup-Davinde, Rolighedsvej, F
Adela cuprella  8/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Nematopogon adansoniella  30/4-2024
Fiskebæk Skov, LFM
Incurvaria pectinea  29/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Incurvaria masculella  30/4-2024
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Nemapogon variatella  22/3-2024
Nakskov, LFM
Tineola bisselliella  29/3-2024
Valby/Kbhvn, NEZ
Bankesia conspurcatella  27/3-2024
Gentofte Sø, NEZ
Caloptilia elongella  13/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Parornix betulae  30/4-2023
Ørkenvej-Anholt, EJ
Phyllonorycter maestingella  23/4-2023
Kongeskoven, LFM
Ypsolopha mucronella  7/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Plutella xylostella  14/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Ethmia bipunctella  29/4-2024
Ølsted By, NEZ
Semioscopis steinkellneriana  22/4-2023
Tarup-Davinde, Rolighedsvej, F
 27/4-2024
Hals Mose, NEJ
Agonopterix ocellana  17/3-2023
Kværkeby, Øager Bro, NEZ
 3/4-2024
Terndrup Hede, NEJ
Agonopterix scopariella  21/3-2024
Ølsted By, NEZ
Agonopterix arenella  28/2-2023
Verup, NWZ
 23/4-2024
Sdr. Sejerslev, SJ
Agonopterix subpropinquella  18/3-2023
Terndrup Hede, NEJ
 30/3-2024
Terndrup Hede, NEJ
Agonopterix alstromeriana  17/3-2023
Kværkeby, Øager Bro, NEZ
Agonopterix purpurea  28/2-2023
Verup, NWZ
 27/3-2024
Ølsted By, NEZ
Agonopterix heracliana  18/3-2023
Ølsted By, NEZ
 11/3-2024
Søften, EJ
Depressaria daucella  28/4-2024
Søften, EJ
Depressaria emeritella  21/4-2023
Søften, EJ
 6/4-2024
Søften, EJ
Diurnea fagella  7/4-2023
Terndrup Hede, NEJ
 27/3-2024
Melby Overdrev, NEZ
Dasystoma salicella  22/4-2023
Melby Overdrev, NEZ
 8/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Coleophora lutarea  29/4-2024
Bøtø Pl, LFM
Mompha epilobiella  30/4-2024
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Metzneria metzneriella  14/2-2023
Kroghage, LFM
Acleris abietana  14/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Acleris cristana  17/4-2023
Terndrup Hede, NEJ
 15/2-2024
Bramming, WJ
Acleris hastiana  21/4-2023
Terndrup Hede, NEJ
 20/3-2024
Melby Overdrev, NEZ
Acleris hyemana  8/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Acleris ferrugana  13/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Acleris notana  18/3-2023
Ørkenvej-Anholt, EJ
 1/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Acleris logiana  27/4-2024
Hals Mose, NEJ
Acleris literana  8/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Acleris rufana  10/4-2023
Munkebjergby, NWZ
 29/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Tortricodes alternella  17/3-2023
Odense, Pårup, F
 7/3-2024
Avnede Skov, LFM
Philedonides lunana  23/4-2023
Melby Overdrev, NEZ
 8/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Epinotia tetraquetrana  1/4-2023
Kværkeby, Øager Bro, NEZ
Gravitarmata margarotana  6/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Grapholita jungiella  23/4-2023
Melby Overdrev, NEZ
 29/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Pammene inquilina  6/4-2023
Hesbjerg Skov, F
Alucita hexadactyla  29/1-2023
Anholt-Sønderstrandvej, EJ
 5/4-2024
Nakskov, LFM
Emmelina monodactyla  14/3-2023
Kværkeby, Øager Bro, NEZ
 14/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Aphomia sociella  19/3-2023
Lunde Bro, Risinge, F
 2/4-2024
Søften, EJ
Zophodia grossulariella  22/4-2023
Hundige, NEZ
 8/4-2024
Neder Holluf, F
Plodia interpunctella  14/1-2023
Kværkeby, Øager Bro, NEZ
Pyrausta despicata  29/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Anania hortulata  24/3-2024
Søften, EJ
Eriogaster lanestris  (Uldhale) 25/3-2023
Slothsvej, NWZ
 27/3-2024
Vindeby,Lindelse, F
Endromis versicolora  (Birkespinder) 18/4-2023
Hals Mose, NEJ
 27/4-2024
Hals Mose, NEJ
Aglia tau  (Sømplet) 23/4-2023
Køge Ås, NEZ
 28/4-2024
Allindelille Fredskov, NEZ
Saturnia pavonia  (Lille natpåfugleøje) 17/4-2023
Tommerup, F
Mimas tiliae  (Lindesværmer) 30/4-2024
Herfølge, SZ
Smerinthus ocellata  (Aftenpåfugleøje) 21/4-2023
Valby/Kbhvn, NEZ
Macroglossum stellatarum  (Duehale) 3/4-2023
Oringe, SZ
 28/3-2024
Jensensminde, LFM
Polyploca ridens  22/4-2023
Bramming, WJ
 18/4-2024
Jægersborg Dyrehave, NEZ
Achlya flavicornis  (Gulhornet uldspinder) 22/3-2023
Bøtø diget, LFM
 13/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Archiearis parthenias  (Birke-dagugle) 23/3-2023
Bøtø Pl, LFM
 27/3-2024
Bøtø Pl, LFM
Archiearis notha  (Poppel-dagugle) 19/4-2023
Pinseskoven, Vestamager, NEZ
 30/3-2024
Pinseskoven, Vestamager, NEZ
Petrophora chlorosata  (Bregne-måler) 27/4-2024
Almindingen, B
Pachycnemia hippocastanaria  (Mørk hedemåler) 30/4-2024
Kærgård Klitplantage, WJ
Selenia dentaria  (Almindelig månemåler) 18/4-2023
Hals Mose, NEJ
 27/4-2024
Terndrup Hede, NEJ
Selenia tetralunaria  (Purpurbrun månemåler) 21/4-2023
Gammel Østerby, NEJ
 29/4-2024
Gedesby, LFM
Apocheima hispidaria  (Ege-vintermåler) 18/3-2023
Rusland, NEZ
 3/3-2024
Teglstrup Hegn, NEZ
Phigalia pilosaria  (Fjer-måler) 6/2-2023
Hundborg, NWJ
 1/1-2024
Høgild, WJ
Lycia hirtaria  21/4-2023
Gammel Østerby, NEJ
 6/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Biston strataria  (Broget vintermåler) 18/3-2023
Grisby, B
 12/3-2024
Terndrup Hede, NEJ
Agriopis leucophaearia  (Sortbåndet frostmåler) 18/2-2023
Odense, Pårup, F
 14/2-2024
Odense, Pårup, F
Agriopis marginaria  (Grågul frostmåler) 14/2-2023
Grisby, B
 15/2-2024
Høgild, WJ
Cleora cinctaria  (Hvidbæltet barkmåler) 21/4-2023
Gammel Østerby, NEJ
Ectropis crepuscularia  (Birke-barkmåler) 7/4-2023
Terndrup Hede, NEJ
 3/4-2024
Terndrup Hede, NEJ
Aethalura punctulata  (Elle-barkmåler) 18/4-2023
Hals Mose, NEJ
 27/4-2024
Hals Mose, NEJ
Ematurga atomaria  (Lyngmåler) 29/4-2023
Melby Overdrev, NEZ
 29/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Theria rupicapraria  (Slåen-frostmåler) 11/2-2023
Færgevejskilen, NEZ
 15/2-2024
Rørtang Overdrev, NEZ
Theria primaria  11/2-2023
Ølene, B
 4/2-2024
Vindeby,Lindelse, F
Alsophila aescularia  (Uldgumpmåler) 17/3-2023
Odense, Pårup, F
 15/2-2024
Høgild, WJ
Phibalapteryx virgata  (Snerremåler) 29/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Xanthorhoe fluctuata  (Sortbæltet bladmåler) 17/4-2023
Neder Holluf, F
 8/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Epirrhoe alternata  (Almindelig bladmåler) 30/4-2024
Neder Holluf, F
Costaconvexa polygrammata  6/4-2024
Frøslev Mose, SJ
Earophila badiata  (Brungul bladmåler) 14/4-2023
Studstrup værket, EJ
 7/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Anticlea derivata  (Rosen-bladmåler) 20/4-2023
Valby/Kbhvn, NEZ
 7/4-2024
Vindeby,Lindelse, F
Lampropteryx suffumata  (Glinsende bladmåler) 10/4-2023
Verup, NWZ
 27/4-2024
Hals Mose, NEJ
Eulithis prunata  (Broget havemåler) 16/4-2023
Bramming, WJ
Chloroclysta siterata  (Brungrøn bladmåler) 16/2-2023
Pilevang, Høje Taastrup, NEZ
 13/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Triphosa dubitata  (Vrietornmåler) 22/4-2023
Dueodde, B
Eupithecia insigniata  30/4-2024
Hundige, NEZ
Eupithecia nanata  30/4-2024
Kærgård Klitplantage, WJ
Eupithecia abbreviata  18/3-2023
Rusland, NEZ
 27/4-2024
Hals Mose, NEJ
Eupithecia dodoneata  22/4-2023
Tarup-Davinde, Nordsø, F
 27/4-2024
Terndrup Hede, NEJ
Eupithecia lanceata  21/4-2023
Ryde Skov, LFM
 30/3-2024
Melby Overdrev, NEZ
Eupithecia tantillaria  (Gran-dværgmåler) 21/4-2023
Glombak, NWJ
Gymnoscelis rufifasciata  2/4-2023
Odense, Søhus, F
 27/3-2024
Neder Holluf, F
Chloroclystis v-ata  22/4-2023
Odense, Pårup, F
 27/4-2024
Hundige, NEZ
Chesias rufata  (Rustrød gyvelmåler) 29/3-2024
Gniben, NWZ
Trichopteryx carpinata  (April-lapvinge) 9/4-2023
Multebjerg, NEZ
 6/4-2024
Bøtø Diget, LFM
Acasis viretata  28/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Clostera curtula  (Lille måneplet) 29/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Cerura vinula  (Hermelinskåbe) 21/4-2023
Højsande, NEJ
Drymonia ruficornis  20/4-2023
Neder Holluf, F
 13/4-2024
Neder Holluf, F
Pheosia tremula  (Porcelænsspinder) 21/4-2023
Bøtø Plantage, LFM
 27/4-2024
Grisby, B
Pheosia gnoma  (Birkeporcelænsspinder) 22/4-2023
Tarup-Davinde, Nordsø, F
 13/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Pterostoma palpina  (Palpetandspinder) 27/4-2024
Terndrup Hede, NEJ
Ptilodon capucina  (Kamelspinder) 22/4-2023
Tarup-Davinde, Nordsø, F
 28/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Peridea anceps  (Egetandspinder) 24/4-2023
Bramming, WJ
 30/4-2024
Peter Lieps Hus, NEZ
Acronicta auricoma  30/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Scoliopteryx libatrix  (Takugle) 8/4-2023
Glombak, NWJ
 14/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Hypena rostralis  (Humleugle) 2/4-2023
Lunde Bro, Risinge, F
 8/4-2024
Odense, Pårup, F
Cucullia chamomillae  13/4-2024
Ølsted By, NEZ
Cucullia verbasci  13/4-2023
Hundige, NEZ
Caradrina clavipalpis  22/4-2023
Valby/Kbhvn, NEZ
 20/3-2024
Hundige, NEZ
Phlogophora meticulosa  (Agatugle) 22/2-2024
Nakskov, LFM
Eupsilia transversa  (Satellitugle) 1/1-2023
Magleby Skov, SZ
 1/2-2024
Odense, Pårup, F
Conistra vaccinii  (Blåbærugle) 1/1-2023
Magleby Skov, SZ
 30/1-2024
Magleby Skov, SZ
Conistra rubiginosa  1/1-2023
Magleby Skov, SZ
 1/1-2024
Odense, Pårup, F
Conistra rubiginea  12/2-2023
Bøtø diget, LFM
 15/2-2024
Bøtø Diget, LFM
Conistra erythrocephala  1/1-2023
Magleby Skov, SZ
 15/2-2024
Bøtø Diget, LFM
Lithophane semibrunnea  19/3-2023
Korsbakke, Beder-Malling, EJ
 13/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Lithophane socia  19/3-2023
Ørkenvej-Anholt, EJ
 15/2-2024
Bøtø Diget, LFM
Lithophane ornitopus  (Slåenugle) 1/1-2023
Magleby Skov, SZ
 28/3-2024
Ulvshale, Horsnæs, LFM
Lithophane furcifera  (Elleugle) 11/2-2023
Ørkenvej-Anholt, EJ
 13/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Lithophane lamda  21/4-2023
Højsande, NEJ
Xylena vetusta  (Irisugle) 8/4-2023
Ørkenvej-Anholt, EJ
Xylena exsoleta  (Kåbeugle) 1/1-2023
Magleby Skov, SZ
 15/2-2024
Stængehus Strand, NEZ
Xylocampa areola  18/3-2023
Vollerup Overdrev, NWZ
 14/3-2024
Bøtø Diget, LFM
Apamea sordens  (Aksugle) 27/4-2024
Terndrup Hede, NEJ
Anarta myrtilli  (Lyngugle) 29/4-2023
Melby Overdrev, NEZ
 28/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Orthosia incerta  (Broget forårsugle) 19/3-2023
Odense, Pårup, F
 12/3-2024
Terndrup Hede, NEJ
Orthosia gothica  (Gotisk forårsugle) 18/3-2023
Terndrup Hede, NEJ
 14/3-2024
Magleby Skov, SZ
Orthosia cruda  23/3-2023
Legind Bjerge, NWJ
 12/3-2024
Teglstruphegn v. Skidendam, NEZ
Orthosia miniosa  12/4-2023
Terndrup Hede, NEJ
 3/4-2024
Terndrup Hede, NEJ
Orthosia opima  15/4-2023
Sømarken, B
 1/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Orthosia populeti  6/4-2023
Bramming, WJ
 14/3-2024
Neder Holluf, F
Orthosia cerasi  (Rødgul forårsugle) 17/3-2023
Odense, Pårup, F
 20/2-2024
Odense, Pårup, F
Orthosia gracilis  (Grå forårsugle) 7/4-2023
Terndrup Hede, NEJ
 3/4-2024
Terndrup Hede, NEJ
Anorthoa munda  23/3-2023
Bøtø diget, LFM
 26/3-2024
Terndrup Hede, NEJ
Panolis flammea  (Fyrreugle) 8/4-2023
Ørkenvej-Anholt, EJ
 22/3-2024
Bøtø Plantage, LFM
Cerastis rubricosa  23/3-2023
Terndrup Hede, NEJ
 27/3-2024
Grisby, B
Cerastis leucographa  7/4-2023
Terndrup Hede, NEJ
 26/3-2024
Terndrup Hede, NEJ
Agrotis puta  14/4-2023
Studstrup værket, EJ
 29/4-2024
Hundige, NEZ
Colocasia coryli  (Penselugle) 28/4-2024
Bøtø Plantage, LFM
Calliteara pudibunda  (Bøgenonne) 22/4-2023
Studstrup værket, EJ
Nola confusalis  21/4-2023
Ryde Skov, LFM
Nycteola revayana  15/4-2023
Søften, EJ
 16/2-2024
Bøtø Diget, LFM
Phragmatobia fuliginosa  (Kanelbjørn) 29/4-2024
Melby Overdrev, NEZ
Diaphora mendica  (Grå tigerspinder) 29/4-2023
Kværkeby, Øager Bro, NEZ
Limnephilus bipunctatus  30/4-2024
Odense, Pårup, F