Første fund af forårets sommerfugle 2020 og 2019
fra månederne januar - april

Bemærk at listen opdateres automatisk 1 gange i døgnet ved midnat.

Gå til andre sommerfugle

Dagsommerfugle
Pyrgus malvae (spættet bredpande)25/4-2019
Eskebjerg Vesterlyng, NWZ
19/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Pyrgus armoricanus (fransk bredpande)25/4-2019
Horsedalen, Røsnæs, NWZ
22/4-2020
Røsnæs, Horsedal, NWZ
Anthocharis cardamines (aurora)29/3-2019
Lisbjerg Skov, EJ
6/4-2020
Odense, Stige, Tanggårdvej 8, F
Pieris brassicae (stor kålsommerfugl)28/3-2019
Odense, Tarup, F
17/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Pieris rapae (lille kålsommerfugl)5/4-2019
Vennelystparken, EJ
7/4-2020
konge vejen 261, NEZ
Pieris napi (grønåret kålsommerfugl)5/4-2019
Vestamager, NEZ
27/3-2020
Aalborg, NEJ
Gonepteryx rhamni (citronsommerfugl)15/2-2019
Ry, EJ
14/3-2020
Allerød, NEZ
Lycaena phlaeas (lille ildfugl)17/4-2019
Heatherhill, NEZ
19/4-2020
Molslaboratoriet, EJ
Callophrys rubi (grøn busksommerfugl)17/4-2019
Heatherhill, NEZ
16/4-2020
Gl. Ry, EJ
Celastrina argiolus (skovblåfugl)5/4-2019
Vennelystparken, EJ
8/4-2020
Universitetsparken, Århus, EJ
Aricia agestis (rødplettet blåfugl)26/4-2020
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Polyommatus icarus (almindelig blåfugl)26/4-2019
Odden, Strøby Egede, SZ
Issoria lathonia (storplettet perlemorsommerfugl)8/4-2019
Milesøerne, NEJ
7/4-2020
Anholt/Sønderbjerg, EJ
Boloria euphrosyne (rødlig perlemorsommerfugl)30/4-2019
Store Bøgeskov, NWZ
27/4-2020
Store Bøgeskov, NWZ
Vanessa atalanta (admiral)13/2-2019
Kostræde Banker, SZ
19/3-2020
Vestamager, NEZ
Vanessa cardui (tidselsommerfugl)26/4-2019
Højer marsk, SJ
17/4-2020
Bordrup Klitplantage Øst, WJ
Aglais io (dagpåfugleøje)1/1-2019
Bjørnager v/Højen, NEJ
19/2-2020
Ulvshale, LFM
Aglais urticae (nældens takvinge)13/1-2019
Egehøj, EJ
22/1-2020
Terndrup, NEJ
Polygonia c-album (det hvide c)16/2-2019
Allerød, NEZ
19/3-2020
Usserød, NEZ
Araschnia levana (nældesommerfugl)15/4-2019
Ry, EJ
17/4-2020
Bjernede Storskov, SZ
Nymphalis antiopa (sørgekåbe)18/2-2019
Fredensborg Slotspark, NEZ
27/3-2020
Teglstrup Hegn, NEZ
Nymphalis polychloros (kirsebærtakvinge)6/4-2019
Bodilmølle, EJ
26/3-2020
Brønshøj, NEZ
Nymphalis xanthomelas (Østlig takvinge)20/4-2019
Røsnæs, NWZ
19/3-2020
Magleby Skov, SZ
Pararge aegeria (skovrandøje)5/4-2019
Lille Vildmose, NEJ
5/4-2020
Østre Plantage, EJ
Lasiommata megera (vejrandøje)19/4-2019
Brattingsborg skov, EJ
Coenonympha pamphilus (okkergul randøje)25/4-2019
Timeglas Klint, NWZ
Andre sommerfugle
Micropterix tunbergella  20/4-2020
Flintinge Byskov, LFM
Dyseriocrania subpurpurella  22/4-2020
Draved Skov, SJ
Heringocrania unimaculella  30/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
Eriocrania sparrmannella  30/4-2019
Draved Skov, SJ
Eriocrania cicatricella  30/3-2019
Nakskov, LFM
 5/4-2020
Nkskov, LFM
Stigmella hemargyrella  24/4-2020
Ermelunden, NEZ
Heliozela sericiella  30/4-2019
Tønder nord, SJ
Adela reaumurella  27/4-2019
Skikkild Bjerge, Hønning Plt, SJ
 22/4-2020
Lyngby Skov, NEZ
Adela cuprella  19/4-2019
Bordrup Plt. Syd, WJ
 12/4-2020
Bolilmark, SJ
Nematopogon adansoniella  30/4-2019
Tønder nord, SJ
 20/4-2020
Flintinge Byskov, LFM
Nematopogon swammerdamella  27/4-2020
Vesterroder, LFM
Incurvaria pectinea  23/4-2019
Tisvilde Hegn, Stængehus, NEZ
 19/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Incurvaria masculella  26/4-2019
Nakskov, LFM
 27/4-2020
Vesterroder, LFM
Incurvaria koerneriella  26/4-2019
Nakskov, LFM
 27/4-2020
Vesterroder, LFM
Nemapogon granella  3/4-2019
Sdr. Sejerslev, SJ
Bankesia conspurcatella  30/3-2019
Smørum, NEZ
Caloptilia elongella  21/4-2019
Tjæreborg, WJ
Caloptilia stigmatella  24/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
Calybites phasianipennella  4/3-2019
Vaserne, NEZ
Phyllonorycter coryli  30/4-2019
Draved Skov, SJ
Phyllonorycter harrisella  22/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Phyllonorycter maestingella  29/4-2019
Vesterroder, LFM
 20/4-2020
Flintinge Byskov, LFM
Phyllonorycter nicellii  28/4-2020
Bøtø Pl, LFM
Phyllonorycter spinicolella  26/4-2020
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Phyllonorycter ulmifoliella  28/4-2020
Bøtø Pl, LFM
Cameraria ohridella  26/4-2019
Nakskov, LFM
Yponomeuta sedella  26/4-2019
Lysholm, SZ
Pseudoswammerdamia combinella  28/4-2019
Tjæreborg, WJ
Ocnerostoma friesei  6/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
Ypsolopha mucronella  7/3-2019
Kulhuse, NEZ
 4/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Plutella xylostella  6/4-2019
Liseleje, NEZ
Acrolepiopsis assectella  25/4-2019
Odense, Stige, Tanggårdvej 8, F
Acrolepia autumnitella  27/4-2019
Dueodde/Gubbegårdsvejen, B
Glyphipterix haworthana  15/4-2019
Lyngby Åmose, NEZ
Ethmia bipunctella  25/4-2019
Ølsted By, NEZ
Semioscopis steinkellneriana  7/4-2019
Tjæreborg, WJ
Agonopterix ocellana  20/3-2019
Tjæreborg, WJ
 4/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Agonopterix scopariella  3/3-2019
Tjæreborg, WJ
Agonopterix arenella  21/2-2019
Tjæreborg, WJ
 23/4-2020
Søften, EJ
Agonopterix subpropinquella  26/3-2019
Terndrup Hede, NEJ
 15/4-2020
Sdr. Sejerslev, SJ
Agonopterix curvipunctosa  29/4-2020
Vestermark, Sdr. Sejerslev, SJ
Agonopterix yeatiana  16/2-2020
Ho Klitplantage, WJ
Agonopterix alstromeriana  28/3-2019
Hasmark, H. P. Fiskersvej, F
 6/4-2020
Ølsted By, NEZ
Agonopterix purpurea  27/4-2019
Lysholm, SZ
 31/3-2020
Aarhus V, EJ
Agonopterix heracliana  24/1-2019
Tjæreborg, WJ
 16/2-2020
Ho Klitplantage, WJ
Depressaria emeritella  30/4-2019
Søften, EJ
 23/4-2020
Søften, EJ
Elachista argentella  30/4-2019
Anholt/Sønderbjerg, EJ
Elachista compsa  27/4-2020
Vesterroder, LFM
Elachista gleichenella  30/4-2019
Tønder nord, SJ
Diurnea fagella  2/3-2019
Tjæreborg, WJ
 8/3-2020
Stavtrup, EJ
Endrosis sarcitrella  16/3-2019
Sdr. Sejerslev, SJ
 22/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Hofmannophila pseudospretella  25/3-2020
Lunde Bro, Risinge, F
Metriotes lutarea  29/4-2019
Vesterroder, LFM
 20/4-2020
Flintinge Byskov, LFM
Mompha divisella  6/4-2019
Lakolk, Øst, SJ
 7/4-2020
Lakolk, Øst, SJ
Mompha epilobiella  7/4-2019
Nakskov, LFM
 26/4-2020
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Amphisbatis incongruella  5/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
 27/3-2020
Bolilmark, SJ
Aroga velocella  21/4-2019
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
 22/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Cochylis atricapitana  27/4-2019
Tjæreborg, WJ
Acleris abietana  21/3-2019
Lysholm, SZ
 15/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris cristana  6/1-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
 6/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris hastiana  5/3-2019
Tjæreborg, WJ
Acleris hyemana  5/4-2019
Yderby Lyng, NWZ
 31/1-2020
Skeldal, NEJ
Acleris ferrugana  13/2-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
 5/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris notana  19/2-2019
Tjæreborg, WJ
 4/4-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris logiana  23/4-2019
Tisvilde Hegn, Stængehus, NEZ
 4/4-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris literana  27/3-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris lipsiana  29/4-2019
Nordmarken, NEJ
Acleris rufana  30/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
 22/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Tortricodes alternella  21/2-2019
Tjæreborg, WJ
 11/3-2020
Ry, EJ
Philedonides lunana  19/4-2019
Bordrup Plt. Øst, WJ
 9/4-2020
Ry, EJ
Syndemis musculana  28/4-2019
Nordmarken, NEJ
Clepsis senecionana  30/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
Epinotia pygmaeana  29/3-2019
Ry, EJ
 12/4-2020
Næsby strand, LFM
Epinotia subsequana  7/4-2020
Anholt/Højemøllevej, EJ
Epiblema scutulana  29/4-2019
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Epiblema cirsiana  30/4-2019
Bøtø Pl, LFM
Rhyacionia logaea  6/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
Ancylis unguicella  19/4-2019
Fur, NWJ
 22/4-2020
Anholt/Pikkerhusknold, EJ
Ancylis subarcuana  29/4-2019
Nordmarken, NEJ
 22/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Ancylis apicella  27/4-2019
Tjæreborg, WJ
Grapholita jungiella  30/4-2019
Tønder nord, SJ
Pammene splendidulana  27/4-2019
Skikkild Bjerge, Hønning Plt, SJ
 22/4-2020
Draved Skov, SJ
Pammene inquilina  4/4-2019
Neder Holluf, F
 5/4-2020
Åbenrå, Langbjerg, SJ
Pammene argyrana  27/4-2019
Skikkild Bjerge, Hønning Plt, SJ
 16/4-2020
Gl. Ry, EJ
Pammene agnotana  27/4-2019
Skikkild Bjerge, Hønning Plt, SJ
Pammene luedersiana  27/4-2019
Skikkild Bjerge, Hønning Plt, SJ
Pammene rhediella  27/4-2019
Ellum, SJ
Alucita hexadactyla  5/4-2019
Lunde Bro, Risinge, F
 19/2-2020
Ulvshale, LFM
Agdistis bennetii  25/4-2019
Tjæreborg, WJ
Amblyptilia acanthadactyla  24/4-2019
Ølsted By, NEZ
 23/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Emmelina monodactyla  26/2-2019
Valby/Kbhvn, NEZ
 18/3-2020
Ølsted By, NEZ
Aphomia sociella  26/4-2019
Ølsted By, NEZ
Zophodia grossulariella  18/4-2019
Stavtrup, EJ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Plodia interpunctella  13/4-2019
Kerteminde, Mølleløkken 85, F
Pyrausta despicata  20/4-2019
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
 12/4-2020
Næsby strand, LFM
Pyrausta aurata  28/4-2019
Odense, Stige, Tanggårdvej 8, F
Duponchelia fovealis  24/2-2019
Nykøbing Mors, NWJ
 9/1-2020
Allerød, NEZ
Poecilocampa populi  (Poppelspinder) 21/4-2019
Gedser Havn, LFM
Eriogaster lanestris  (Uldhale) 26/4-2019
Glatved strand, EJ
 16/4-2020
Hundstrup, F
Phyllodesma ilicifolia  29/4-2019
Nordmarken, NEJ
Endromis versicolora  (Birkespinder) 19/4-2019
Ulsted Rimmer, NEJ
Aglia tau  (Sømplet) 18/4-2019
Langesø Plantage, NEZ
 12/4-2020
Egebæksvang, NEZ
Saturnia pavonia  (Lille natpåfugleøje) 18/4-2019
Pindemose, Teglstrup Hegn, NEZ
 12/4-2020
Rækkebjerge, Billund, WJ
Mimas tiliae  (Lindesværmer) 18/4-2019
Hørsholm, NEZ
Smerinthus ocellata  (Aftenpåfugleøje) 21/4-2019
Glatved strand, EJ
 23/4-2020
Glatved Strand, EJ
Laothoe populi  (Poppelsværmer) 29/4-2019
Glatved strand, EJ
 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Sphinx pinastri  (Fyrresværmer) 29/4-2019
Glatved strand, EJ
 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Hemaris tityus  (Smalrandet humlebisværmer) 26/4-2019
Ry, EJ
Hemaris fuciformis  (Bredrandet humlebisværmer) 19/4-2019
Hvalsø, NEZ
Macroglossum stellatarum  (Duehale) 21/2-2019
Århus Å, midtbyen, EJ
 10/4-2020
Nyord By, LFM
Hyles gallii  (Snerresværmer) 27/4-2020
Ulvshale, LFM
Polyploca ridens  19/4-2019
Ølsted By, NEZ
 15/4-2020
Bramming, WJ
Achlya flavicornis  (Gulhornet uldspinder) 19/3-2019
Kulhuse, NEZ
Falcaria lacertinaria  (Tandet seglvinge) 25/4-2019
Tjæreborg, WJ
Watsonalla binaria  (Toplettet seglvinge) 28/4-2019
Stavtrup, EJ
Watsonalla cultraria  (Bøgeseglvinge) 21/4-2019
Glatved strand, EJ
Drepana falcataria  (Seglvinge) 25/4-2019
Nyvej, Tisvilde Hegn, NEZ
 22/4-2020
Fur, NWJ
Cilix glaucata  (Tjørne-silkevinge) 24/4-2019
Ølsted By, NEZ
 23/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Archiearis parthenias  (Birke-dagugle) 19/3-2019
Ry, EJ
 16/3-2020
Ry, EJ
Boudinotiana notha  (Poppel-dagugle) 4/4-2019
Pinseskoven, Amager, NEZ
 7/4-2020
Pinseskoven, NEZ
Ligdia adustata  (Benved-måler) 21/4-2019
Glatved strand, EJ
 27/4-2020
Gedesby By, LFM
Macaria notata  (Birke-skovmåler) 28/4-2019
Nordmarken, NEJ
 27/4-2020
Gedesby, LFM
Chiasmia clathrata  25/4-2019
Terndrup Hede, NEJ
 19/4-2020
Spodsbjerg, NEZ
Pachycnemia hippocastanaria  (Mørk hedemåler) 6/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
 27/3-2020
Bolilmark, SJ
Opisthograptis luteolata  (Citronmåler) 29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Selenia dentaria  (Almindelig månemåler) 7/4-2019
Moesgaard strand, EJ
 16/4-2020
Søften, EJ
Selenia tetralunaria  (Purpurbrun månemåler) 21/4-2019
Glatved strand, EJ
 25/4-2020
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
Odontopera bidentata  (Takmåler) 29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Apocheima hispidaria  (Ege-vintermåler) 28/2-2019
Hvidding krat, EJ
 6/2-2020
Fussingø skov, EJ
Phigalia pilosaria  (Fjer-måler) 6/2-2019
Ebberød, Birkerød, NEZ
 7/1-2020
Glud, EJ
Lycia hirtaria  5/4-2019
Sdr. Sejerslev, SJ
 21/4-2020
Yderby Lyng, NWZ
Biston strataria  (Broget vintermåler) 1/3-2019
Gravlev, NEJ
 24/2-2020
Kværkeby, SZ
Biston betularia  (Birkemåler) 29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Agriopis leucophaearia  (Sortbåndet frostmåler) 13/2-2019
Kulhuse, NEZ
 14/1-2020
Ry, EJ
Agriopis marginaria  (Grågul frostmåler) 16/2-2019
Gjern bakker, EJ
 7/2-2020
Herlevvænge, Herlev, NEZ
Cleora cinctaria  (Hvidbæltet barkmåler) 27/4-2019
Nordmarken, NEJ
 23/4-2020
Nationalpark Thy, NWJ
Ectropis crepuscularia  (Birke-barkmåler) 29/3-2019
Snarup Mose, F
 24/3-2020
Amager Fælled, NEZ
Aethalura punctulata  (Elle-barkmåler) 22/4-2019
Tjæreborg, WJ
Ematurga atomaria  (Lyngmåler) 5/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
 5/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Bupalus piniaria  (Fyrremåler) 19/4-2019
Kallesmærsk Hede, WJ
Theria rupicapraria  (Slåen-frostmåler) 16/2-2019
Kulhuse, NEZ
 28/2-2020
Vindeholme Strand, LFM
Theria primaria  14/2-2019
Ølene, B
 1/2-2020
Magleby Skov, SZ
Alsophila aescularia  (Uldgumpmåler) 17/2-2019
Jyderup Lyng, NWZ
 8/3-2020
Stavtrup, EJ
Cyclophora pendularia  25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Cyclophora albipunctata  (Birke-bæltemåler) 24/4-2019
Tisvilde Hegn, Stængehus, NEZ
Cyclophora punctaria  (Ege-bæltemåler) 27/4-2019
Asserbo Plantage, P-plads ved Nyvej, NEZ
Lythria cruentaria  (Purpurmåler) 17/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Phibalapteryx virgata  (Snerremåler) 30/4-2019
Rindby, Fanø, WJ
Scotopteryx luridata  21/4-2019
Glatved strand, EJ
Xanthorhoe designata  (Sortkantet bladmåler) 23/4-2019
Tjæreborg, WJ
Xanthorhoe spadicearia  (Brunrød bladmåler) 24/4-2019
Valby/Kbhvn, NEZ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Xanthorhoe ferrugata  21/4-2019
Glatved strand, EJ
Xanthorhoe fluctuata  (Sortbæltet bladmåler) 13/3-2019
Terndrup, NEJ
 20/4-2020
Hasselager, EJ
Epirrhoe alternata  (Almindelig bladmåler) 21/4-2019
Ølsted By, NEZ
 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Earophila badiata  (Brungul bladmåler) 29/3-2019
Tjæreborg, WJ
 4/4-2020
kulhuse, NEZ
Anticlea derivata  (Rosen-bladmåler) 6/4-2019
Vollerup Overdrev, NWZ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Lampropteryx suffumata  (Glinsende bladmåler) 29/3-2019
Snarup Mose, F
 31/3-2020
Ry, EJ
Cosmorhoe ocellata  (Snerre-bladmåler) 27/4-2019
Lysholm, SZ
Ecliptopera silaceata  (Dueurt-bladmåler) 21/4-2019
Glatved strand, EJ
Chloroclysta siterata  (Brungrøn bladmåler) 21/2-2019
Tjæreborg, WJ
 4/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Thera obeliscata  27/4-2020
Gedesby, LFM
Thera variata  (Foranderlig bladmåler) 28/4-2019
Tjæreborg, WJ
Hydriomena furcata  (Vatret bladmåler) 29/4-2019
Glatved strand, EJ
Hydriomena impluviata  (Elle-bladmåler) 25/4-2019
Tjæreborg, WJ
Hydriomena ruberata  21/4-2019
Glatved strand, EJ
Triphosa dubitata  (Vrietornmåler) 23/4-2020
Dueodde, B
Eupithecia abietaria  (Kogle-dværgmåler) 28/4-2019
Tjæreborg, WJ
Eupithecia exiguata  29/4-2019
Nykøbing M, NWJ
 25/4-2020
Gedesby, LFM
Eupithecia insigniata  18/4-2019
Ølsted By, NEZ
 24/4-2020
Glud, EJ
Eupithecia centaureata  (Hvid dværgmåler) 28/4-2019
Søften, EJ
Eupithecia vulgata  (Almindelig dværgmåler) 25/4-2019
Terndrup Hede, NEJ
Eupithecia indigata  27/4-2019
Nordmarken, NEJ
 25/4-2020
Gedesby, LFM
Eupithecia nanata  26/4-2019
Bjerregård, WJ
Eupithecia innotata  25/4-2019
Nyvej, Tisvilde Hegn, NEZ
 23/4-2020
Glatved Strand, EJ
Eupithecia virgaureata  25/4-2019
Lunge Bjerge, F
Eupithecia abbreviata  24/3-2019
Rådvad, NEZ
 26/3-2020
Jaungyde, EJ
Eupithecia dodoneata  3/4-2019
Arboretet, Hørsholm, NEZ
 6/4-2020
Stenholts vang, NEZ
Eupithecia lanceata  21/3-2019
Snarup Mose, F
 8/4-2020
Melby Overdrev, NEZ
Eupithecia tantillaria  (Gran-dværgmåler) 25/4-2019
Tisvilde Hegn, Bøllejungen, NEZ
 27/4-2020
Gedesby By, LFM
Gymnoscelis rufifasciata  5/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
 20/3-2020
Neder Holluf, F
Chloroclystis v-ata  9/4-2019
Nykøbing M, NWJ
 27/4-2020
Gedesby, LFM
Pasiphila chloerata  30/4-2019
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
Chesias rufata  (Rustrød gyvelmåler) 29/4-2019
Glatved strand, EJ
 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Lobophora halterata  (Poppel-lapvinge) 21/4-2019
Glatved strand, EJ
Trichopteryx carpinata  (April-lapvinge) 28/3-2019
Kulhuse, NEZ
 6/4-2020
Stenholts vang, NEZ
Acasis viretata  25/4-2019
Ølsted By, NEZ
Clostera curtula  (Lille måneplet) 25/4-2019
Tjæreborg, WJ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Cerura vinula  (Hermelinskåbe) 19/4-2019
Anholt/Ørkenvej, EJ
 13/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Notodonta dromedarius  (Dromedarspinder) 18/4-2019
Ølsted By, NEZ
 21/4-2020
Stavtrup, EJ
Notodonta tritophus  27/4-2020
Gedesby, LFM
Notodonta ziczac  (Zigzagspinder) 21/4-2019
Glatved strand, EJ
 23/4-2020
Glatved Strand, EJ
Drymonia dodonaea  19/4-2019
Tjæreborg, WJ
 21/4-2020
Stavtrup, EJ
Drymonia ruficornis  7/4-2019
Glatved strand, EJ
 12/4-2020
Usserød, NEZ
Pheosia tremula  (Porcelænsspinder) 19/4-2019
Sdr. Sejerslev, SJ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Pheosia gnoma  (Birkeporcelænsspinder) 9/4-2019
Nykøbing M, NWJ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Pterostoma palpina  (Palpetandspinder) 9/4-2019
Nykøbing M, NWJ
 29/4-2020
Bramming, WJ
Odontosia carmelita  (Karmeliterspinder) 24/4-2019
Ry, EJ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Phalera bucephala  (Måneplet) 29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
 25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Peridea anceps  (Egetandspinder) 19/4-2019
kulhuse, NEZ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Stauropus fagi  (Bøgespinder) 24/4-2019
Tjæreborg, WJ
 27/4-2020
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
Subacronicta megacephala  (Poppelugle) 29/4-2019
Glatved strand, EJ
Acronicta auricoma  25/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
 25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Acronicta euphorbiae  25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Acronicta rumicis  (Syreugle) 30/4-2019
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
Laspeyria flexula  (Grå algeugle) 29/4-2019
Nordmarken, NEJ
Scoliopteryx libatrix  (Takugle) 21/3-2019
Lysholm, SZ
 19/2-2020
Ulvshale, LFM
Hypena rostralis  (Humleugle) 5/1-2019
Odense, Stige, Tanggårdvej 8, F
 25/3-2020
Lunde Bro, Risinge, F
Autographa gamma  (Gammaugle) 20/4-2019
Ølsted By, NEZ
Cucullia chamomillae  4/4-2019
Tjæreborg, WJ
 25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Cucullia verbasci  27/4-2020
Kongsted, SZ
Caradrina clavipalpis  21/4-2019
Arboretet, Hørsholm, NEZ
 9/4-2020
Frederiksberg C, NEZ
Hoplodrina ambigua  29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Charanyca trigrammica  (Gul græsugle) 29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Phlogophora meticulosa  (Agatugle) 26/2-2019
Søndersø, Birkemosevej 8, F
 15/3-2020
Magleby Skov, SZ
Actinotia polyodon  26/4-2019
Ølsted By, NEZ
 23/4-2020
Veksø, Sjælland, NEZ
Eupsilia transversa  (Satellitugle) 4/1-2019
Ølsted By, NEZ
 1/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Conistra vaccinii  (Blåbærugle) 3/1-2019
Tjæreborg, WJ
 1/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Conistra rubiginosa  4/1-2019
Ølsted By, NEZ
 1/1-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Conistra rubiginea  19/2-2019
Jyderup Lyng, NWZ
 9/3-2020
Ry, EJ
Conistra erythrocephala  27/4-2019
Dueodde/Gubbegårdsvejen, B
 12/1-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Lithophane semibrunnea  20/3-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
 7/4-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Lithophane socia  19/3-2019
Anholt/Ørkenvej, EJ
 21/2-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Lithophane ornitopus  (Slåenugle) 15/3-2020
Magleby Skov, SZ
Lithophane furcifera  (Elleugle) 5/4-2019
Anholt/Ørkenvej, EJ
 6/4-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Xylena vetusta  (Irisugle) 27/2-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
 19/2-2020
Anholt/Dræthøj, EJ
Xylena exsoleta  (Kåbeugle) 27/3-2019
Bøtøskoven Naturpark område 2, LFM
 29/2-2020
Værløse, NEZ
Xylocampa areola  26/2-2019
Odense, Pårup, F
 11/3-2020
Tofte Skov, NEJ
Apamea anceps  21/4-2019
Glatved strand, EJ
Anarta trifolii  (Bedeugle) 19/4-2019
Ølsted By, NEZ
 22/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Anarta myrtilli  (Lyngugle) 16/4-2020
Holmegaard Mose, SZ
Lacanobia w-latinum  29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Lacanobia suasa  30/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
Hada plebeja  27/4-2019
Nordmarken, NEJ
 26/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Hecatera bicolorata  21/4-2019
Glatved strand, EJ
Sideridis rivularis  29/4-2019
Tjæreborg, WJ
Hadena perplexa  29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Papestra biren  26/4-2019
Bjerregård, WJ
 25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Senta flammea  29/4-2019
Glatved strand, EJ
Orthosia incerta  (Broget forårsugle) 27/2-2019
Tjæreborg, WJ
 8/3-2020
Odense, Pårup, F
Orthosia gothica  (Gotisk forårsugle) 4/3-2019
Himmerig, WJ
 8/3-2020
Stavtrup, EJ
Orthosia cruda  15/3-2019
Gravlev, NEJ
 1/2-2020
Blovstrød, NEZ
Orthosia miniosa  4/4-2019
Grævlingehøj, NEZ
 8/4-2020
Bøtøskoven naturpark område 4, LFM
Orthosia opima  30/3-2019
Gravlev, NEJ
 11/4-2020
Yderby Lyng, NWZ
Orthosia populeti  21/3-2019
Snarup Mose, F
 11/3-2020
Tofte Skov, NEJ
Orthosia cerasi  (Rødgul forårsugle) 1/3-2019
Gravlev, NEJ
 5/2-2020
Odense, Pårup, F
Orthosia gracilis  (Grå forårsugle) 26/3-2019
Terndrup Hede, NEJ
 3/4-2020
Gravlev, NEJ
Anorthoa munda  20/3-2019
Tjæreborg, WJ
 15/3-2020
Rådvad, NEZ
Panolis flammea  (Fyrreugle) 26/3-2019
Terndrup Hede, NEJ
 4/4-2020
Anholt/Ørkenvej, EJ
Ochropleura plecta  (Hvidrandet jordugle) 24/4-2019
Tjæreborg, WJ
 23/4-2020
Bramming, WJ
Xestia c-nigrum  (Det sorte c) 29/4-2019
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Cerastis rubricosa  20/3-2019
Tjæreborg, WJ
 28/3-2020
Gravlev, NEJ
Cerastis leucographa  28/3-2019
Tjæreborg, WJ
 17/3-2020
Bramming, WJ
Agrotis puta  9/4-2019
Nykøbing M, NWJ
 21/4-2020
Stavtrup, EJ
Agrotis ipsilon  (Ypsilonugle) 29/4-2019
Rindby, Fanø, WJ
Agrotis exclamationis  (Udråbstegnsugle) 26/4-2019
Allerød, NEZ
 21/4-2020
Bramming, WJ
Agrotis segetum  (Agerugle) 21/4-2019
Arboretet, Hørsholm, NEZ
 26/4-2020
Søften, EJ
Agrotis cinerea  29/4-2019
Glatved strand, EJ
Colocasia coryli  (Penselugle) 19/4-2019
Stavtrup, EJ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Sletten, EJ
Calliteara pudibunda  (Bøgenonne) 25/4-2019
Nyvej, Tisvilde Hegn, NEZ
Nola confusalis  21/4-2019
Glatved strand, EJ
 25/4-2020
Dueodde / Gubbegårdsvejen, B
Nycteola revayana  10/3-2019
Ahl, EJ
 7/4-2020
Yderby Lyng, NWZ
Eilema sororcula  (Guldgul spinder) 27/4-2019
Odense, Stige, Tanggårdvej 8, F
Phragmatobia fuliginosa  (Kanelbjørn) 25/4-2019
Tjæreborg, WJ
Spilosoma urticae  (Hvid tigerspinder) 17/4-2020
Sonnerup Skov PH10, NEZ
Diaphora mendica  (Grå tigerspinder) 17/4-2019
Tjæreborg, WJ
 16/4-2020
Mols Bjerge Strandkær Mols Lab, EJ
Tyria jacobaeae  (Blodplet) 19/4-2019
Søllinge, F
Limnephilus affinis  27/4-2019
Gevninge, NEZ