Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Søren Risager 26/6-2013 LFM Dagsommerfugle
Møn: Den 20.06.2013 gik jeg en tur i Mandemarke Bakker og på Høvblege. I Mandemarke Bakker så jeg en del P. Icarus og 3-4 stk. C. Pamphilus. På Høvblege så jeg 8 stk. C. Minimus som det vildeste og det mest spektakulære. Er der nogen, som kan fortælle mig, om der flyver P. Amanda i Mandemarke Bakker og på Høvblege eller ej?, da jeg er meget usikker på det.
Skrevet d. 26/6-2013

Lars Andersen 25/6-2013 NEZ Dagsommerfugle
Både Allan Bornø & Martin Bjerg er ret hængt op for tiden, så jeg tillader at skrive dette om udsætning af Mørk Pletvinge i Børstingerød Mose.
I forgårs d. 24 juni fik Kasper Nyberg sig en overraskelse, han fotografere en Mørk Pletvinge, og op på fugleognatur med den: http://www.fugleognatur.dk/gallery.asp?mode=ShowLarge&ID=233890

Det har skabt en del debat om udsætning. Vi var nogle stykker der blev bekymret for at der vil komme mange besøgende derude, og Emil & jeg aftale at mødes derude næste morgen, der stod biologen Kurt Borella og satte skilte op, senere efter Kurt var kørt, stod Emil og jeg og observere, men der kom ikke andre fotografer. De besøgende var de lokale som løb, cyklede eller gik tur med hunden. Der kom også en ung mand fra kommunen der skulle slå græs langs stien og på rastepladsen.

Det var blæsende med lidt småregn imellem. Omkring lidt før kl 11:00 måtte Emil køre, og så stod jeg der og så på ca. 10 Engperlemorsommerfugl flyve omkring på Kærtidsel, men så kl. 11:01 ca. 20 meter inde kom der en Mørk Pletvinge hun ud mod stien og satte sig 5 meter fra mig. Det var fristende at gå ind til den, men så vil jeg bryde adgangsforbud. Nu havde jeg monteret en Canon 300 mm 4L på kameraet, så jeg fik et nogenlunde skud af hende.

Efter en kvarters tid fløj hun stille tilbage til midten af mosen, der kunne jeg med objektivet følge hende på afstand, indtil hun forsvandt i vegetationen, jeg gætter på hun skulle hvile sig, vejret var blevet køligt med lidt småregn. Jeg så ikke flere pletvinger.

I kan sagtens besøge mosen, men husk at holde jer på stierne i respekt for udsætningen. De er yderst sårbare overfor vores nærhed. De skal havde ro til æglægning, så næste generation er sikret: http://www.naturephotos.dk/NaturePhotos_show_traad.php?menu=43&kgf=1701
Skrevet d. 26/6-2013

Per Stadel 26/6-2013 NEZ Natsommerfugle
Michael Kavin skrev:

Kan læse, at der er masseindflyvning af M. brunneata i Østdanmark. Her på Læsø, hvor jeg nu har haft lys oppe hver nat siden 15. juni er der kun dukket 2 op (begge hanner) på to forskellige nætter, og jeg har ikke set nogen om dagen heller. Så det er nok et sydøstligt træk i har fået.

Jeg har heller ikke set noget til arten her i københavnsområdet (Holte og Hvidovre). Har godt nok kun haft lys oppe en gang med yderst magert resultat, men da arten også er dagflyvende, burde man støde på den.
Hilsen Per Stadel
Skrevet d. 26/6-2013

Michael Kavin 26/6-2013 NEJ Natsommerfugle
Kan læse, at der er masseindflyvning af M. brunneata i Østdanmark. Her på Læsø, hvor jeg nu har haft lys oppe hver nat siden 15. juni er der kun dukket 2 op (begge hanner) på to forskellige nætter, og jeg har ikke set nogen om dagen heller. Så det er nok et sydøstligt træk i har fået.
Skrevet d. 26/6-2013

Thomas Møller 25/6-2013 NEZ Dagsommerfugle
Under gennemvandring af 'Sletten' i Lyngby Åmose i sol gennem tynde skyer så jeg 4-5 optilete. Og undskyld til Emil/Magnus for at have byttet rundt på jer i tidligere indlæg. :)

Vil lige tilføje at jeg normalt er høflig og skriver pænt også til webmasters. :) Jeg gjorde dog en undtagelse, da fugleognaturs webmaster forlangte, at jeg skulle sige bebe, før jeg kunne få lov at skrive igen - efter at jeg havde dristet mig til at kritisere en sindssygt irriterende, blinkende, superstupid reklame på deres hjemmeside. Det er så årsagen til, at man ikke længere finder mig blandt skribenterne der.. :D
Skrevet d. 25/6-2013

Birgit Nielsen 24/6-2013 NEZ Dagsommerfugle
Tak for oplysningen om bugbasen, men jeg prøver i det hele taget at fotodokumentere mine fund. Med det nye appararat, jeg har fået, er det særdeles lystbetonet.



Til Knud: Din mailadresse kan ikke modtage min mail. Ring til mig :-)
Skrevet d. 24/6-2013

Tubas 23/6-2013 LFM Dagsommerfugle
Har idag set Grøn Køllesværmer (statices) og Markperlemorsommerfugl (aglaja) ved Hyldekrog, Lolland. Glædeligt at de har bredt sig dertil.

Tubas
Skrevet d. 24/6-2013

Magnus Vest Hebsgaard 23/6-2013 NEZ Dagsommerfugle
Sortemosen ved Allerød: 1 Plebejus optilete-han i den vestlige moseflade. Desuden uhyrlige mængder Itame (eller Macaria, om man vil) brunneata.

Børstingerød Mose: (bl.a.!) 35 Brenthis ino.
Skrevet d. 23/6-2013

P. Stadel 23/6-2013 Meddelelse
Thomas skrev:

...så er det fordi, jeg synes, at nogle observationer kommer til at stå og 'blafre' og råbe på en reaktion. Uden at det nødvendigvis skal fylde op i observationsrapporterne. Jeg savner lidt den feed-back og de smådiskussioner, ...

Jeg vil blot gøre opmærksom på, at I er meget velkomne til at bruge vores forum, til den slags, det er det, den er oprettet til. Der er igen reklamer og så længe man taler ordentligt og sagligt, blander webmaster sig ikke ;-) www.lepidoptera.dk/forum

Erik Steen Larsen skrev:

Det er en "fejlmeddelelse" der fremkommer i bugbase, ved indtastninger af æg, larver og pupper. Det er ikke fordi tidspunktet fejler noget. ;-)

Lige en tilføjelse. Det er alle typer observationer, som ikke i forvejen findes i databasen som den gør opmærksom på, ikke fordi den mener at obs. nødvendigvis er forkert. Kontrollen fanger en del fejlindtastninger, fx når man glemmer at angive, at det er en larve man har fundet.

Hilsen Per Stadel
Skrevet d. 23/6-2013

Thomas Møller 23/6-2013 NEZ Dagsommerfugle
Var det et spørgsmål til mig, Klaus? Hvis det var, så er det fordi, jeg synes, at nogle observationer kommer til at stå og 'blafre' og råbe på en reaktion. Uden at det nødvendigvis skal fylde op i observationsrapporterne. Jeg savner lidt den feed-back og de smådiskussioner, man kan have på 'fugleognatur'. (Men jeg savner ikke deres reklamer og deres webmaster! ;)) Men nok om det ellers.

Magnus: Jeg indrømmer, at jeg ikke gennemtrawlede den østlige del af 'sletten'. Det vil jeg prøve..

Hilsen Thomas
Skrevet d. 23/6-2013

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste