Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Jan Fischer Rasmussen 26/3-2022 NEZ Dagsommerfugle
Helt enig med Emil - afsindige mængder mængder af urticae i dette forår, jeg mindes ikke noget lignende de sidste 20-30 år.
Skrevet d. 26/3-2022

Emil Bjerregård 25/3-2022 NEZ Dagsommerfugle
Gav den fuld gas i NEZ i dag fra morgen til aften; cyklede +70 km omkring Hillerød, Gørløse, Slangerup, Ølstykke og Allerød. Fuldt fokus på xanthomelas-eftersøgninger i de mest egnede pile-krat og nedprioriterede antiopa'er. Heldet var ikke med mig i dag, men garantier udstedes naturligvis ikke! Dog er der helt afsindigt mange urticae for tiden, jeg kan ikke mindes et forår med så mange dyr siden jeg startede min "karriere" i 2008.

Ingen superdyr i dag. Men dejligt man kan finde xanthomelas for tiden på Sjælland, selvom det kræver både held & arbejdsindsats. Jeg arbejder videre på sagen i morgen.
Skrevet d. 25/3-2022

Emil Bjerregård 24/3-2022 NEZ Dagsommerfugle
Jeg arbejder intensivt for tiden på at nå at få en dansk polychloros/xanthomelas dette forår inden jeg rejser sydpå, og efter en håndfuld antiopa so far, lykkedes det endelig i dag at score en stor rød bandit. 1 fin xanthomelas i Salpetermosen ved Hillerød - det handler bare om at lede efter dyrene og blive véd-véd; har hele tiden haft på fornemmelsen at der nok skulle sidde en del xanthomelas rundt omkring her til foråret. Fedest!
Skrevet d. 24/3-2022

Emil Bjerregård 23/3-2022 NEZ Dagsommerfugle
2 antiopa ved Vesterskov i dag nord for Haraldsted Sø.
Skrevet d. 23/3-2022

Emil Bjerregård 22/3-2022 NEZ Dagsommerfugle
En rundtur i NEZ gav bl.a. 1 stk. V. atalanta ved Allerød Sø. Nr. 2 jeg ser i år i marts.
Skrevet d. 22/3-2022

Emil Bjerregård 20/3-2022 NEZ Dagsommerfugle
Det var for koldt og blæsende til jeg gad drønne til SZ igen i dag eller Skåne for den sags skyld, så tog en rundtur i NEZ med Thomas Larsen; Gadevang, Nødebo, Store Dyrehave og Ravnsholt (Allerød). Mange urticae på vingerne rundt omkring, men ingen antiopa i dag. Det virker til der er flere antiopa sydpå end heroppe i NEZ!

I øvrigt er der set polychloros tæt på Lund i dag.
Skrevet d. 20/3-2022

Kjeld Olsen 19/3-2022 NWZ Dagsommerfugle
Admiral. nældens takvinge og citronsommerfugl på pil ved sommerhuset
Skrevet d. 20/3-2022

Emil Bjerregård 19/3-2022 SZ Dagsommerfugle
Gav den gas i SZ i dag og det gav gevinst: 1 antiopa Krageskov, 1 antiopa Lellinge Frihed og 1 antiopa Tågerød Skov. Ingen antiopa overhovedet i Køge Ås, Vallø Storskov, Tureby Hestehave og Gunderup Kohave. Dertil sås mange c-album, urticae og rhamni. Dejlig forårsdag!
Skrevet d. 19/3-2022

Bjarne Skule 19/3-2022 NEZ Dagsommerfugle
Veksø, Sjælland

Så er der gang i dagsommerfuglene. I dag så jeg årets første rapae sammen med urticae. Begge solede sig i læ - og årets første honningbi travlt optaget i klokkerne af vintergækkerne - pollenkurvene var fyldt til bristepunktet.
Skrevet d. 19/3-2022

Knud Larsen 18/3-2022 B Dagsommerfugle
G. rhamni samt antiopa B: Balka
Skrevet d. 18/3-2022

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste