Sommerfuglerapporter fra Danmark

Gå til foreningen startside Gamle rapporter Udenlandske rapporter
Vigtigt: Information om gældende frivillige populationsbeskyttelser af insekter i Danmark

Husk: Disse rapportsider er kun beregnet til observationer og meddelelser vedr. sommerfugle. Diskussioner, annoncer og lignende indlæg slettes uden varsel!

Læs mere her om ret og pligt på denne side

Bemærk venligst at alle observationer skal indeholde mindst artsnavn, dato og stednavn for være brugbare!

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste

Rapportør Obs. dato Distrikt Obs. type
Magnus Vest Hebsgaard 16/5-2014 NWZ Meddelelse
...og distriktet er selvfølgelig NWZ.
Skrevet d. 16/5-2014

Mika Zagrobelny Larsen 12/5-2014 Meddelelse
Jeg efterlyser igen i år individer af Zygaena filipendulae (seksplettet køllesværmer)til min undersøgelse af, hvordan arten har koloniseret Danmark efter sidste istid



Jeg har ved et tilfælde opdaget (vha. DNA analyse), at de 5 populationer af den seksplettede køllesværmer, som jeg studerer i Nordsjælland og på Møn, ser ud til at komme fra to forskellige indvandringer til Danmark efter sidste istid. For at få et tydeligere billede af hvordan Danmark er blevet koloniseret af køllesværmeren, kunne jeg virkelig godt tænke mig at få nogle individer fra andre populationer i Danmark og også meget gerne fra Sverige. Så hvis nogle af jer har mulighed for at sende mig 1-2 individer af Zygaena filipendulae fra en population fra et andet sted i Danmark end lige Nordsjælland eller Møn, ville det være en stor hjælp. Jeg er specielt interesseret i individer fra Jylland, Fyn og Sverige. Det er ligemeget om det er en larve, puppe eller voksen, og det gør heller ikke noget, hvis den er død, selv om jeg helst vil have den levende.



Adressen er:

Mika Zagrobelny

Institut for plante og miljøvidenskab

Københavns Universitet

Thorvaldsensvej 40

1871 Frederiksberg C



http://plen.ku.dk/english/research/plant_biochemistry/natural_products/zygaena/

Skrevet d. 12/5-2014

Per Stadel Nielsen 26/4-2014 NEZ Meddelelse
Husk på lørdag d. 26/4 Dag-og natekskursion til Melby Overdrev og Bøllejungen i Asserbo Plantage.

Vi mødes i Ølsted kl. senest 15 eller på Melby Overdrev 15.30 (indgang ved Melby Lejren). Herefter kigger vi efter larver og dagflyvende micros og spindere. Derefter pause og spisning i Ølsted (Viebjergvej 3), hvorefter vi lys- og sukkerlokker på Overdrevet og evt. ved Stængehus fra ca. 20 – 20.30 tiden.<br>

Tilmelding senest fredag på telf. 24843348.
Skrevet d. 24/4-2014

Lars Andersen 22/4-2014 NEZ Meddelelse
Hej rødder, nu er den Østlige Takvinge fundet vej til det sydlige Norge.





d. 22 april 2014; Hei Lars, Først av alt, tusen takk for noen fine hjemmesider med flotte bilder av sommerfugler!



Jeg ser du har fulgt xanthomelas sin bevegelser i Pinseskoven og ellers i det sydlige Skandinavien, og du nevner også på at arten burde kunne dukke opp i Norge.



I den forbindelse vil jeg gjerne få nevne at jeg i dag så xanthomelas ny for Norge i Vestfold fylke (ca 100-130km syd for Oslo på vestsiden av Oslofjorden), nærmere bestemt ved Trollsvann i Andebu kommune. Jeg fikk lokket 2 hann til sukker. I morgen vil jeg lokke videre, så får vi se hvor mange som kan finne på å dukke opp.



Vennlig hilsen Reidar J D I Voith




Skrevet d. 23/4-2014

Per Stadel 20/4-2014 Meddelelse
Hej alle

Fald over denne video på Youtube, hvor et eksemplar af den særlige stor kålsommerfugl, som de har på de Kanariske Øer, bliver antaget for at være en UFO!

Så meget stå-hej for noget så oplagt. http://www.youtube.com/watch?v=tFwjMQuW3Pk
Skrevet d. 20/4-2014

Jan Petersen 14/4-2014 Meddelelse
Jeg har nogle pupper af den store kanariske kålsommerfugl som er begyndt at klække idag. Jeg vil frygtlig gerne prøve at få en ny generation gående, men har brug for landløber/tallerkensmækker/Tropaelum majus til æglægningen.



Jeg har prøvet at finde en pottet plante her i Malmø, men uden held. Hvis der er nogen af jer der kender til i et sted i hovedstadsområdet at man kan købe denne plante, så må i meget gerne skrive svar/foreslag her eller til min mail pbftc2003(at)yahoo.com



Takker for hjælp/foreslag.



Jan
Skrevet d. 14/4-2014

Klaus Hermansen 31/3-2014 Meddelelse
Der er mange admiral-fund på http://fugleognatur.dk/
Skrevet d. 31/3-2014

Per Stadel 29/3-2014 Meddelelse
Erik skrev:

> Hrm... Er der nogle ideer til hvordan vi får folk til at bruge vores forum?

Det er måske på tide, at flytte denne side til forummet, lepidoptera.dk/forum hvor observationer så kan køre som en tråd, som man kan abonnere på, hvis man vil?

Så kan diskussioner m.v. også føres der, og der kan vedhæftes billeder.
Skrevet d. 29/3-2014

Erik Steen Larsen 27/3-2014 NEZ Meddelelse
Hrm... Er der nogle ideer til hvordan vi får folk til at bruge vores forum?
Skrevet d. 27/3-2014

Jan Fischer Rasmussen 27/3-2014 Meddelelse
Hej Peder



Der er 22 obs i bugbase efter 2004, hvordan har du fået det til 0? Der er ingen tvivl om at den er gået meget tilbage i DK, men vel ikke specielt med forværret tendens i de seneste år? Det kunne dog godt være en art, som vi står til at miste. Flemming Helsing har da også opført den som akut truet på rødlisten: http://www2.dmu.dk/1_Om_DMU/2_Tvaer-funk/3_fdc_bio/projekter/iframeredlist/data.asp?ID=8186&gruppeID=112



I
bugbase er den kun indtastet i antal fra én lokalitet efter 2004: Nørholm Hede ved Varde, men jeg synes jeg har hørt om høje tal også fra Råbjerg Mose? Sjælden er den blevet, jeg ærgrer mig stadig lidt over, at jeg ikke nåede at se den på Sjælland, mens tid var. Endnu mere ærgerligt er det, at det mange udmærkede tiltag i i Gribskov i de senere år kommer 40 år for sent for denne skønne art.







lars: Du har fået lagt vores obs ind som 2013, selvom det var 2011.
Skrevet d. 27/3-2014

Dagsommerfugle Natsommerfugle Meddelelser
Forrige Tilføj ny rapport Næste